0 Kč
Jste u nás poprvé?
Registrujte se!
  • Bude mít přehled o stavu své objednávky.
  • Akční nabídky jen pro registrované.
  • Rychlejší a pohodlnější nákup.
Registrovat
Stávající zákazník
Zapomenuté heslo
 
Zapomenuté heslo

Jak vybrat monitor

Jestliže používáte stolní počítač, čas od času potřebujete vyměnit monitor. Dávnou minulostí jsou rozměrné CRT monitory, dnes jsou na trhu výhradně LCD monitory, případně LED monitory. Dnes se podíváme na to, podle čeho takový monitor vybrat.

Rozlišení: Full HD a vyšší

Dnešní monitory se už dostaly na výborné ceny při vysoké kvalitě, proto je jedna věc jasná: pokud budete kupovat LCD monitor, určitě berte alespoň Full HD rozlišení, tedy 1920 x 1080 pixelů. Je to dnes standard, který nabízí vysoký komfort při práci a hodí se i na sledování filmů. I kdybyste brali jiné rozlišení, vybírejte s poměrem stran 16:9, respektive 16:10.

Přitom není tak podstatné, jakou bude mít nový LCD nebo LED monitory úhlopříčku. Ta se udává v palcích, dnešní displeje začínají na 21,5" respektive 22", ale můžete si pořídit i velikosti přes 30". Záleží hlavně na tom, jak velký monitor se vám pohodlně vejde na stůl a jak jemný obraz chcete mít.

Na hry, kancelář nebo filmy?

Rozlišení je důležitý parametr, není ale jediný. Pokud hrajete rychlé hry, budete se pravdědodobně poohlížet po co nejmenší odezvě, kde se dá dostat i na 2ms v případě TN panelů. Ty mají ovšem horší barevné podání a špatné pozorovací úhly.

Pokud chcete univerzálnější displej, na kterém bude příjemné sledování filmů, práce i běžné hraní her, doporučujeme zvolit LCD monitor s technologii S-PVA a A-MVA, nebo LED monitor, obě technologie mají dnes už vynikající zobrazení.

Tentýž typ monitoru doporučujeme, i pokud ho chcete výhradně pro sledování videa. Jen si dejte pozor, aby měl displej vysoký jas, nejméně 450cd/m2. Nakonec, pokud budete pracovat profesionálně s grafikou, hledejte LED monitor s Adobe RGB barevným prostorem.

U kontrastu pak platí, že čím více, tím lépe. Do kanceláře stačí kontrast 400-900, pro hraní her a filmy je potřeba 1500 nebo více.

Ergonomie monitoru

Na závěr si připomeňme, že u monitoru trávíme v práci nebo doma mnoho hodin a proto je třeba dbát na to, aby nabízel dostatečné nastavení stojanu. Především by monitor neměl být příliš nízko, měl by jít nastavit do takové polohy, aby horní okraj obrazovky byl ve stejné výšce jako vaše oči.