Jarní výprodej až 40%. končí za: 66:04:41
0 Kč
Jste u nás poprvé?
Registrujte se!
  • Bude mít přehled o stavu své objednávky.
  • Akční nabídky jen pro registrované.
  • Rychlejší a pohodlnější nákup.
Registrovat
Stávající zákazník
Zapomenuté heslo
 
Zapomenuté heslo

Jak vybrat notebook

Notebooků je na trhu obrovské množství a zorientovat se v nich dá pořádně zabrat. Na druhou stranu, když výběru věnujete trochu času a snahy, je dost pravděpodobné, že najdete přesně takový, který vám bude vyhovovat.

Přestože je notebook přenosný počítač, pro mnoho lidí se stal plnohodnotnou náhradou stolního počítače. Proto je potřeba si ujasnit, jak ho budete nejčastěji používat.

Výběr notebooku podle velikosti

Jak budete svůj notebook nejčastěji používat? Především podle toho by se mělo odvíjet vaše rozhodování. Dva hlavní parametry jsou velikost notebooku (úhlopříčka displeje) a hmotnost.

Pokud bude váš notebook většinu doby stát na stole a nebudete ho nikam přenášet, můžete si s klidem pořídit větší a těžší model, běžné jsou velikosti 15,6 nebo i 17 a více palců. Výhodou je větší displej, který dobře nahradí stolní počítač, případně komfortnější klávesnice a obvykle nižší cena. Rozlišení displeje bývá obvykle 1366 x 768px nebo 1920 x 1080 pixelů, nižní bychom nedoporučili. Hmotnost takových notebooků pak bývá kolem 2,5 až 3 kilogramů.

Pokud bude notebook denně přenášet, doporučujeme vybírat mezi menšími modely, s úhlopříčkou 13 palců nebo méně, a hmotností pod 2 kg. Není to samozřejmě nutné pravidlo, i tříkilový notebook můžete nosit denně do školy nebo do práce, ale nebude to zrovna dvakrát pohodlné. Naopak s malým displejem pohodlně zvládnete kancelářskou práci, ale třeba práce s grafikou nebo videem bude utrpení.

Pokud byste se rozhodli pro netbook, je potřeba mít na paměti, že miniaturní velikost je vykoupena méně komfortním používáním, a hodí se hlavně na internet a jen jednoduchou práci.

Vybavení notebooku aneb jak rychlý musí být

Pokud máte jasno ve velikosti a váze, můžete se zaměřit na parametry. Ty hlavní jsou procesor (CPU), operační paměť, grafická karta, pevný disk a konektivita (rozhraní).

Pokud hledáte notebook k běžnému nenáročnému používání, jako je prohlížení internetu, kancelářské aplikace nebo poznámky ve škole, bude stačit méně výkonný procesor se dvěma jádry (nezáleží příliš na tom, jestli značky Intel nebo AMD). Důležitá je ale operační paměť RAM, která může být při podobné ceně 2 GB nebo 4 GB a takový rozdíl je znát na rychlosti, takže berte tu vyšší. Určitě berte paměť typu DDR3, ne starší DD2, rychlost paměti minimálně 1066 MHz, čím vyšší, tím lepší. To je důležitější parametr, protože rychlost pak už není možné navýšit, na rozdíl od množství gigabajtů paměti.

Pokud jde o grafickou kartu, levnější notebooky se obvykle osazují takzvanou sdílenou (vestavěnou na základní desce), což pro běžné použití stačí. Jen pokud chcete od notebooku plnit náročnější úkoly (střih videa, hraní moderních her), je potřeba koupit takový, který má samostatnou grafickou kartu.

Pevný disk ukládá vaše data, ale je relativně nejméně důležitý. Určitě by měl mít kapacitu alespoň 100 GB, ale pokud by vám časem nestačil, je vcelku snadné ho vyměnit nebo použít externí disk, USB úložiště, cloud... Pokud byste řešili dilema, jestli mít víc RAM, nebo velikosti disku – u jinak stejného notebooku – vždy dejte přednost operační paměti.

Co se ještě hodí

Důležitá jsou i rozhraní. Většinu příslušenství připojíte přes USB, ty by měl mít notebook alespoň tři. Pokud budete připojovat televizi nebo kameru, doporučujeme, aby měl také HDMI vstup. Pokud nemáte zakoupený operační systém, nejvýhodnější je koupit notebook s předinstalovaným operačním systémem Windows 7 nebo 8 (Home nebo Professional, na tom nezáleží).