0 Kč
Jste u nás poprvé?
Registrujte se!
  • Bude mít přehled o stavu své objednávky.
  • Akční nabídky jen pro registrované.
  • Rychlejší a pohodlnější nákup.
Registrovat
Stávající zákazník
Zapomenuté heslo
 
Zapomenuté heslo

Jak vybrat televizi

Výběr televize není komplikovaný, ale je vhodné mu věnovat trochu práce, protože s ní možná strávíte dost času. Přinášíme proto stručný přehled základních parametrů, na které byste se měli při hledání nové televize zaměřit. Také je důležité si ujasnit, jak a k čemu budete televizi používat, protože už dávno nejde jen o obrazovku ke sledování televizních pořadů. Dnes jsou na trhu dvě hlavní technologie: plazmové televizory a LED televizory, které jsou evolucí dřívějších LCD televizí.

Plazmové televize

Výhoda plazmových televizí je především ve skvělém obrazu. Kromě toho nabízejí lepší pozorovací úhly, takže obraz lépe uvidíte z šikmého pohledu, ale je potřeba dodat, že většinou televizi sledujeme zepředu. Kvůli použité technologii se plazmové televizory dají koupit až od vyšších rozlišení nad 37“ a pokud chcete FullHD plazmovou televizi, musíte sáhnout po ještě větším přístroji, od 42“. Plazmové televize jsou relativně křehké, takže se s nimi musí manipulovat opatrně.

LED televize

Televize s označením LED jsou vylepšením televizorů, které dříve nosily označení LCD. Oproti nim využívají podsvícení bílými světelnými diodami, což zvýšilo kontrast a umožnilo snížit tloušťku televize. Pokud jde o kvalitu zobrazení, dnešní LED televizory už se téměř vyrovnávají plazmě, kromě toho nabízejí lepší odolnost a větší pozorovací úhly. LED diody jsou navíc úsporné, takže LED televizory mají nízkou spotřebu elektřiny a mají dlouhou životnost.

Rozlišení televize

Dnešní televize nabízejí několik základních rozlišení, je dobré v nich mít pořádek. Obecně se dá říct, že pokud chcete na televizi jen sledovat televizní vysílání, může vám stačit HD Ready televize. Pokud se díváte na filmy nebo sportovní přenosy, volte Full HD rozlišení. Pokud jste nejnáročnější divák, můžete sáhnout pod UltraHD televizi.

Úhlopříčka televizorů

Úhlopříčka se uvádí v palcích nebo centimetrech. Velikost úhlopříčky v palcích se často promítá i do názvu televize, z nějž tak můžeme vyčíst, jak bude televize veliká. Dnešní televize se nabízejí v širokém spektru úhlopříček, od nejmenších 19 palců, přes běžné 40-52 palcové velikosti až po obrovská stopalcová domácí kina, aby si každý mohl vybrat přesně tu velikost, která mu nejlépe vyhovuje. Mezi aktuálně nejžádanější televize patří ty s úhlopříčkou kolem 40“ (101 cm) a FullHD rozlišením. Ať už hledáte plazmové televizory, nebo LED televizory, volba velikosti je vždy na vás. Jen je potřeba si uvědomit, v jakém prostoru bude televize stát, protože správná vzdálenost mezi divákem a obrazovkou by měla být dvojnásobek až trojnásobek úhlopříčky televize. Takže například u LED televize s úhlopříčkou 100 cm by měl divák sedět 2 – 3 metry od obrazovky televizoru. Proto do menšího pokoje není úplně vhodné umístit velkou televizi.