0 Kč
Jste u nás poprvé?
Registrujte se!
  • Bude mít přehled o stavu své objednávky.
  • Akční nabídky jen pro registrované.
  • Rychlejší a pohodlnější nákup.
Registrovat
Stávající zákazník
Zapomenuté heslo
 
Zapomenuté heslo

Jak vybrat pračku

Výběr nejvhodnější pračky záleží na několika hlavních faktorech. Především by měl vycházet z prostoru, kde bude pračka umístěna, z četnosti praní, hospodárnosti pračky i z množství prádla, které obvykle potřebujete vyprat najednou.

Typ pračky a velikost

Zvažte, zda se do vaší koupelny vejde předem plněná pračka, která je vhodná do větší místnosti, nebo lépe využijete pračky horně plněné, která se hodí do omezeného prostoru.

Množství prádla

Zamyslete se, kolik prádla obvykle perete. Jste doma sám/sama, nebo máte velkou rodinu? Od toho se odvíjí, kolik prádla se bude muset do pračky vejít. Pračky jsou malé i velké, běžně se do nich vejde mezi 3,5 až 12 kilogramy prádla. Průměr jsou pračky, do kterých se vejde kolem 6 kg, což je běžná velikost pro čtyřčlennou rodinu. V takové velikosti se dají pořídit i vestavěné pračky.

Spotřeba pračky a kvalita praní

Jako u všech elektrických spotřebičů, tak i pračky mají označení energetické třídy. Udává se na škále A až G, ale moderní pračky mají většinou označení A, A+ nebo A++, a to ať jde o pračky předem plněné, tak i pračky vrchem plněné. Čím více plus, tím je pračka lepší.

Písmenem se označuje i účinnost pračky, nejefektivnější pračky mají písmeno A. Vyplatí se sledovat také maximální počet otáček při sušení, kdy dostatečné číslo už je 800 otáček za minutu – prádlo se pak suší na věšáku kratší dobu. Pokud máte doma i sušičku, hodí se alespoň 1200 otáček za minutu, aby sušení v sušičce nebylo tak náročné na energii.

Měla by pračka umět sušit?

Pračky se sušičkou jsou další možností, jak si ušetřit práci a čas. A také místo, pokud se vám domů nevejde samotná sušička. Moderní pračky suší kvalitně, proto není potřeba z nich mít obavy. Po usušení vyndáte prádlo z bubnu úplně suché a můžete ho ihned žehlit nebo složit. Pračky se sušičkou jsou ale dražší, než běžné pračky.