0 Kč
Jste u nás poprvé?
Registrujte se!
  • Bude mít přehled o stavu své objednávky.
  • Akční nabídky jen pro registrované.
  • Rychlejší a pohodlnější nákup.
Registrovat
Stávající zákazník
Zapomenuté heslo
 
Zapomenuté heslo

Jak vybrat fotoaparát

Při výběru fotoaparátu je potřeba si především ujasnit, co od svého nového přístroje čekáme. Pokud chceme fotit jen pro sebe, rodinu a přátele, nebo chceme pořizovat běžné fotky na dovolené, postačí nám kompaktní fotoaparát. Pokud chceme fotit opravdu kvalitně nebo profesionálně, musíme sáhnout po digitální zrcadlovce.

Kompaktní fotoaparáty

Kompakty jsou určeny především pro běžné uživatele, fotografy, kteří si chtějí zachovat vzpomínky na rodinu, dovolenou a další hezké každodenní okamžiky. Kompaktní fotoaparáty jsou jednoduché na obsluhu, stačí s nimi fotit a není potřeba se o nic starat. Kompakty mají několik automatických programů focení, menší zoom a obvykle jsou dost malé, takže je můžete mít pořád u sebe.

Existují ale i kompaktní fotoaparáty pro náročnější uživatele. Ty mají manuální nastavení, větší objektiv s lepším zoomem a stabilizátorem obrazu, který sníží riziko rozmazání fotografie s velkým přiblížením. Na trhu jsou také kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy, podobnými, jaké mají digitální zrcadlovky,, a umožňují náročnějších nastavení, jako je například clona a čas, a to jak zcela manuálně, nebo v poloautomatickém režimu. Oproti zrcadlovkám ale nabízejí velmi malé rozměry, blížící se běžným kompaktům.

K dispozici jsou i speciálně upravené kompaktní fotoaparáty do různých náročnějších podmínek, odolné fotoaparáty, které se hodí na cesty, nebo voděodolné fotoaparáty nabízející focení pod vodou. Výběr je opravdu široký a tak si před pořízením kompaktu musíme rozmyslet, jak budeme foťák používat.

Digitální zrcadlovky

Zrcadlovky jsou fotoaparáty pro profesionály nebo pokročilé amatéry, kteří chtějí fotit vysoce kvalitní snímky. Jejich hlavní výhoda je vysoká kvalita fotek, hodí se nejen pro focení rychlého pohybu (například u sportu) nebo tiskových materiálů, ale v podstatě k veškerému profesionálnímu focení.

Digitální zrcadlovky, někdy označované jako DSLR (Digital Single Lens Reflex), mají svůj název podle zrcadla, které je součástí optiky a odráží obraz z objektivu do optického hledáčku. Fotograf tak vidí přesně ten obraz, který jde do objektivu.

Výhodou zrcadlovek je kromě kvalitní optiky hlavně možnost používat výměnné objektivy, takže můžete vybrat nejvhodnější vzhledem k focené situaci nebo scenérii. K zrcadlovkám se také dá dokoupit velké množství nejrůznějšího příslušenství, počínaje různými objektivy, přes různé blesky až po optické filtry.

Zdroje energie

Při výběru digitálního fotoaparátu je také dobré mít jasno, jaký má mít zdroj energie. Obvyklé jsou dva:

Tužkové baterky jsou standard, který využijeme, když se dlouho nedostaneme k elektrické síti, abychom nabili akumulátory. Prodávají se samostatně a nejsou součástí fotoaparátu. Oproti tomu Li-ion akumulátory jsou lehké, mají vyšší kapacitu a rychle se nabíjejí, prodávají se obvykle včetně nabíječky s fotoaparátem. Často jsou součástí profesionálních fotoaparátů, které jsou náročnější na odběr energie. Nevýhodou je vyšší cena a dostupnost jen ve specializovaných obchodech.